Всеукраїнська школа археологів

Всеукраїнська школа юних археологів

У липні-серпні 2013 р. у Закарпатській області (Ужгородський р-н, с. Кам’яниця) у Невицькому замку проводиться Всеукраїнська школа юних археологів.
До участі запрошуються учні загальноосвітніх навчальних закладів. (Лист Міністерства освіти і науки України від 01.07.2013 року № 3.3/9-1151)

Дистанційне вивчення сербської мови

Дистанційне вивчення сербської мови

На філологічному факультеті Белградського університету, в межах Центру вивчення сербської мови як іноземної,  розпочато програму дистанційного вивчення сербської мови.  Запрошуються всі зацікавлені у вивченні сербської мови. (Лист Міністерства освіти і науки України від 4 липня 2013 року № 7/1-16-1-412)

Чемпіонат Європи з баскетболу серед чоловічих кадетських збірних команд

8 – 18 серпня 2013 року на базі Київського палацу спорту проходитиме чемпіонат Європи з баскетболу серед чоловічих кадетських збірних команд до 16 років.
До перегляду запрошуються учні 5-11 класів загальноосвітніх закладів, діти-інваліди. (Лист МОК «ЄвроБаскет 2015» від 03.07.2013 р. № МОК/2015/11-01-35)

23 річниця від дня прийняття Декларації про державний суверенітет України

Звернення Президента до Українського народу з нагоди 23-ї річниці від дня прийняття Декларації про державний суверенітет України

Дорогі співвітчизники!

Сьогодні ми відзначаємо 23-ю річницю від дня прийняття Декларації про державний суверенітет України.

Цей документ започаткував сучасний етап українського державотворення, став переломною віхою в історії нашого народу.

Ухвалення Декларації є яскравим проявом волі українців до свободи, рішучим кроком на шляху здобуття нашою державою незалежності.

Базуючись на принципах, проголошених у Декларації, ми будуємо модернізовану демократичну правову країну, в якій буде забезпечено гідне майбутнє кожному громадянинові.

Вітаю вас зі святом. Бажаю всім здоров’я, благополуччя, миру та злагоди.

 

12 липня. День святих Петра і Павла.

            Дванадцятого липня за новим стилем — день святих Перво-верховних Апостолів Петра і Павла, або, як кажуть наші селя­ни, «Петра». В цей час у багатьох районах України починають­ся жнива, а звідси й походить народне вірування про те, що справа святого Петра — «жито зажинати».
В одній з народніх колядок святі Апостоли Петро і Павло виступають плугатарями, вони орють поле під осінній засів:
Святий Петро за плугом ходить,

Святий Павло волоньки водить,

А сам Господь-Бог пшеничку сіє,

А святий Ілля заволочує.

На карпатських полонинах, де потепління наступає пізніше, ніж в інших частинах України, з іменем святого Петра в’яжеть­ся найвищий розквіт літнього періоду. В одній колядці співаєть­ся, що святий Юрій трубить в трембіту «листовую», а святий Петро — «в цанговую»: як затрубив святий Петро, то —
Пішли голоси по полонинах,
По всіх царинах, та й по всіх садах,
По виноградах, по пасіченьках —
Всі полонини у цвіту стали,
Всі полонини та всі царини,
Та й усі сади, та й виногради
Зродили цвіту по всьому світу,
А пчолоньки сі ба й ізроїли,
Та на цвіт спали, медок зібрали.
Святий Петро часто згадується в народніх віруваннях та ле­гендах; так, на Херсонщині записано оповідання про те, як Бог з Петром людей парували:

«…Ідуть вони в жнива; сонце пече їх…, жито стоїть, як стіна; те жито дівка жне так, що й голови не піднімить. Петро й каже:«Боже, поможи тобі, дівко!» Вона підняла голову, подякувала та й знову жне. Пішли вони на дру­гу ниву, а там під копою в холодку дівка спить, аж хропе. По­дивився на неї Бог і святий Петро та й пішли далі. Дивляться: стоїть віз одпряжений, а під возом спить парубок — нап’яв собі холодок з ковдри та й спить. Хотів святий ціпком оперізати, а Бог каже: «Не займай, Петре, ходім!» Пішли вони й зайшли в пшеницю — як ліс стоїть пшениця; парубок жне її, пече його сонце, а він працює й голови не піднімить. Петро й каже: «Боже, поможи тобі, хлопче!» Парубок підняв голову, подякував та й знову жне Відійшли вони, а Петро й каже до Бога: «Спаруй, Боже, цього парубка та оту дівку, що жито жне, і тих ледацюг спаруй». А Бог відповідає йому: «Старий ти, Петре, та дурний. Як тих ледацюг спарувати, то вони й з голоду помруть; цього парубка треба спарувати з ледачою дівкою». Так воно й буває в світі: як чоловік роботяга, то жінка ледащо; а як жінка мотор­на, то чоловік вайло».
До свята Петра й Павла готувалися колись в Україні як до великого свята: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, вбирали подвір’я Ранком у цей день, звичайно, всі йшли до церкви. Дівчата вбирали свої голови вінками з польових квітів, а особливо червоними маками. Повернувшися з церкви, люди розгівлялися мандриками Мандрики — це пампушки печені з пшеничного тіста, яєць і сиру. Сама назва походить ніби від того, що, мандруючи по світі, Петро з Павлом живилися «ман­дриками». В цей день зозуля перестає кувати; селяни кажуть, що вона мандриками подавилася, бо ж украла в святого Петра одну мандрику й за це її Бог покарав тим, що вона на Петра давиться мандрика,чи й перестає кувати А якщо кує зозуля й після Петра, то це, за народнім віруванням, віщує нещастя.
На другий день після «Петра» є теж свято, але наполовину менше, і називається воно «Полупетра» або «Петрового бать­ка» . На Слобожанщині колись у цей день різали трьох півників і варили борщ у трьох горнятах — «три борщі, бо святий Петро три рази відрікався від Христа»

Івана Купала

6 липня 2013 — 7 липня 2013
Православне свято Івана Купала в 2013 році припадає на ніч з суботи на неділю. Купала відсвяткують у Києві та в багатьох інших містах України.

Прадавнє язичницьке свято Івана Купала на честь сонця відзначають в день літнього сонцестояння, але в православній традиції (за старим стилем) він припадає на 6-7 липня. Іванов день заповнений обрядами, пов’язаними з водою, вогнем і травами: багаття, вінки, купання.

Івана Купала 2013 в Києві

У парку «Київська Русь» (с. Копачів, Обухівського району Київської області) гості зможуть не тільки побачити театралізовані постановки, виступи кінного театру, а й самі долучитися до купальським забавам. Початок свята о 13:00. У програмі: плетіння віночків, виготовлення оберегів, древні ігри та розваги, хороводи, спалювання опудала Купали, стрибки через багаття.

Можна заощадити 50% на вартості вхідного квитка. Для цього потрібно надіти костюм в дусі свята Івана Купала (народний або міфічної істоти).

У рамках свята відбудеться молодіжний фестиваль Slavic Fest, в якому юнаки та дівчата, об’єднавшись у команди, випробують свою спритність і кмітливість у княжих квестах і конкурсах.

Яскравою подією купальських розваг, в суботу, 6 липня, стануть лицарські бої в рамках турніру «Витязь Київського Дитинця». У цей день схрестять мечі команди «Айна Бера» (Київ) і збірна Одеси-2. Вразить гостей Парку нічна програма: кінне вогняне шоу, стрільба з требуше палаючими ядрами, стрільба вогняними стрілами та святковий феєрверк. О 22:00 розпочнеться dj-вечірка — трансовий фестиваль «Машина Часу». Настрій і енергію Вам подарують молоді й талановиті фіналісти міжнародного конкурсу молодих діджеїв Artek Dj Fest.

Традиційно в Пирогово під Києвом в ніч з 6 на 7 липня проходять Купальські гуляння. Гостей знайомлять з древніми  обрядами, пов’язаними з водою, вогнем і травами. У 2013 році на Івана Купала в Пирогово також плануються урізноманітнити заходи: плетіння вінків, урочисте запалення вогню, пускання вінків на воду, водіння хороводів. Серед гостей музею будуть проведені конкурси, переможці яких отримають призи. Також гості почують купальські пісні у виконанні фольклорних колективів.

У «Мамаєвій слободі» в Києві святкування Івана Купала відбудеться за нетрадиційним сценарієм. Крім купальських гулянь, стрибків через вогнище, пускання вінків на воду, вже втретє пропонується усім неодруженим молодим парам увечері 6 липня взяти участь у квесті «Ніч на Івана Купала — пошук козацького скарбу в Мамаєвій Слободі». Молоді пари вже втретє шукатимуть золоту каблучку з діамантами. Море азарту, козацький запал та цінний приз (кільце з дорогоцінними каменями) для молодої пари закоханих — гарантовано!

На «Хуторі Савки» у Нових Петрівцях під Києвом Івана Купала 2013 відсвяткують 6 липня. Купальські вечорниці почнуться о 16:00. Організатори відтворять доброзичливу і загадкову атмосферу стародавнього купальського свята. У програмі: екскурсія по садибі від пана Савки, демонстрація старовинних ремесел, сінокіс і проведення обряду зажинок, купальські обряди «Прикрашання Івана» і «Спалювання Марени». Також гостям запропонують майстер-клас глиняної іграшки та частування козацьким кулішем, чумацькій юшкою та іншими стравами з печі.