Вітаємо колектив сценічного танцю Viva Dance!

Вітаємо колектив сценічного танцю  Viva Dance та керівника Кузьмич Катерину Віталіївну

з ІІІ місцем

у Всеукраїнському чемпіонаті з хореографічного мистецтва «ART DANCE 2017″

ТАК ТРИМАТИ !!!!!!!

20170128_153900

BRZ_3092 image-0-02-05-1b2f90d89b303f45597d10bbb081d8d66cb0eb84fa35be3ca064c1b5c948d929-V image-0-02-05-60332685a04ae9e97bba46372ba62a78f5caa6358ff1a265acbb29e82033fff0-V image-0-02-05-cad08ce7c7be900852ab1fb9797a945c597c4c71c5d0a44599a451af1597a66d-VВідео з нагородження можна переглянути за посиланням

https://youtu.be/jxL1bQiFn3Y

29 січня — День пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут

День пам’яті Героїв Крут
Ця історія досі викликає неоднозначні оцінки. І це відбувається як з боку суспільно — політичної свідомості обох держав, учасниць згаданої події, так і з боку суто історичного підходу вельми шанованих дослідників .
29 січня 1918 року . Збройне зіткнення на залізничній станції біля села Крути , яка розташовувалася на 130 -му кілометрі в північно-східному напрямку від Києва, Україна . Учасники події : невеликий загін з боку юної Української Народної Республіки (близько 600 чоловік) і знаменита Червона гвардія Радянської Росії , яка значно перевищує своїх вимушених супротивників числом, бойовим потенціалом і досвідом. Результат бою не важко передбачити. У запалі громадянського протистояння, трансформації суспільного і політичного світогляду , в пікових точках переломних моментів, що стали низкою таких подій , які змусили нашу історію зазнати найглибших змін, цей бій ніяк не міг залишитися в забутті.
Причини, з яких це сталося, для деяких очевидні, для деяких так і залишаться незрозумілими і навіть зовсім необгрунтованими, але вони мали місце бути. Як факт, який завжди залишається фактом — такою правдою, яку неможливо ані сховати, ані спотворити; лише на короткий час і лише під дією величезного страху. Але коли ця напруга слабшає, правда знову відкривається. Вона як світло, від якого тікає всяка темрява .
А правда в тому, що народ України любить свою країну. Своєю кров’ю, душею і своєю працею він, як і будь-який інший народ, прагне до життя і благополуччя. Це було доказом , яскравим доказом, і насамперед самим собі . Доказом перед усіма іншими, нехай сильнішими, більш амбітними, але це — пряма відповідь на історичний виклик .
Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначається 29- го січня, за даними проекту DilovaMova.com, був підписаний 15-го січня 2007-го року.
Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.

Увага: батьківські збори!

01 лютого   (середа)                                       о 18.00

БАТЬКІВСЬКІ               ЗБОРИ

                                                                            Адміністрація школи

 

Обережно: сказ!

Що таке Сказ - Сказ (Інші назви: рабіес (лат. rabies), застаріле — гідрофобія, водобоязнь) — гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним результатом.


Джерелами інфекції для 60% хворих на сказ служать собаки, для 24% — лисиці, для 10% — кішки, для 3% — вовки і для 3% — інші тварини. Тварина стає заразним за 3-10 днів допояви ознак хвороби і залишається заразним протягом всього періоду захворювання.
Зараження людини відбувається при укусі або ослинення хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук.
Захворювання людей в основному пов’язані з пізнім зверненнямукушених за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень або незавершеністю їхнього курсу. Більшість захворілих після контакту з хворою твариною не зверталися в медичні установи. Серед захворілих чверть випадків становлять діти у віці 4-14 років.Хворі, як правило, мали контакт з хворими тваринами в сільській місцевості у весняно-літні місяці.
Патогенез (що відбувається?) Під час сказу:
Після впровадження через пошкоджену шкіру вірус сказу розповсюджується по нервових стовбурахдоцентровий, досягає центральної нервової системи, а потім знову-таки по ходу нервових стовбурів відцентрово направляється на периферію, вражаючи практично всю нервову систему. Таким же періневральним шляхом вірус потрапляє в слинні залози, виділяючись зі слиноюхворого.
Нейрогенное поширення вірусу доводиться дослідами з перев’язкою нервових стовбурів, яка попереджає розвиток хвороби. Тим же методом доводиться відцентрове розповсюдження вірусу в другій фазі хвороби. Швидкість поширення вірусу понервових стовбурах становить близько 3 мм /ч.

Симптоми сказу:
Інкубаційний період триває в середньому від 1 до 3 міс (можливі коливання від 12 днів до 1 року і більше). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу.Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найбільш довга — при укусі в нижні кінцівки.
Виділяють 3 стадії хвороби: I — початкову (депресії), II — збудження, III — паралічів.
I стадія сказу .Захворювання починається з появи неприємних відчуттів в області укусу (печіння, тягнучі болі з іррадіацією до центру, свербіж, гіперестезія шкіри), хоча рана вже може повністю зарубцюватися. Іноді знову з’являються місцеві запальні явища, рубець стає червоним іприпухає. При укусах в обличчя спостерігаються нюхові і зорові галюцинації. Температура тіла стає субфебрильною — частіше 372-373 ° С. Одночасно виникають перші симптоми порушення психіки: незрозумілий страх, туга, тривога, депресія, рідше — підвищенадратівливість. Хворий замкнутий, апатичний, відмовляється від їжі, погано спить, сон у нього супроводжується страхітливими сновидіннями. Початкова стадія триває 1-3 дні. Потім приєднуються апатія і депресія змінюються занепокоєнням, частішають пульс і дихання, виникаєпочуття сорому у грудях.
II стадія сказу - Порушення характеризується підвищеною збудливістю рефлекторної і різкою сімпатікотоніей. Найбільш яскравим клінічним симптомом сказу є водобоязнь (гідрофобія): при спробах пити виникаютьхворобливі спастичні скорочення ковтальних м’язів і допоміжної дихальної мускулатури. Ці явища наростають у своїй інтенсивності так, що одне нагадування про воду або звук ллється рідини викликає спазми м’язів глотки і гортані. Дихання стає шумним ввигляді коротких судомних вдихів.
В цей час різко загострюються реакції на будь-які подразники. Напад судом може бути спровокований подувом в обличчя струменя повітря (аерофобія), яскравим світлом (фотофобія) або гучним звуком (акустікофобія). Зіниці хворого сильнорозширені, виникає екзофтальм, погляд спрямовується в одну точку. Пульс різко прискорений, з’являється рясне болісне слинотеча (сіалорея), потовиділення. На висоті нападу виникає бурхливий психомоторне збудження (напади буйства, сказу) з лютими іагресивними діями. Хворі можуть вдарити, вкусити оточуючих, плюються, рвуть на собі одяг. Свідомість затьмарюється, розвиваються слухові і зорові галюцинації страхітливого характеру. Можлива зупинка серця і дихання. У межпріступний проміжок свідомістьзвичайно проясняється, хворі можуть правильно оцінювати обстановку і розумно відповідати на запитання. Через 2-3 дні збудження, якщо не наступила смерть на висоті одного з нападів, змінюється паралічами м’язів кінцівок, язика, обличчя.
Період паралічів сказу пов’язаний з випаданням діяльності кори великого мозку і підкіркових утворень, відрізняється вираженим зниженням рухової і чутливої ??функцій. Судоми і напади гідрофобія припиняються. Навколишні часто помилково приймають цей стан за поліпшеннястану хворого, але насправді це ознака близької смерті. Температура тіла підвищується до 40-42 ° С, наростає тахікардія, гіпотонія. Смерть настає через 12-20 годин від паралічу серця або дихального центру. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, рідко кількабільше.
Іноді захворювання без провісників відразу починається зі стадії порушення або появи паралічів. У дітей сказ характеризується більш коротким інкубаційним періодом. Напади гідрофобія і різкого порушення можуть бути відсутні. Захворюванняпроявляється депресією, сонливістю, розвитком паралічів і колапсу. Смерть може настати через добу після початку хвороби. В якості варіантів перебігу виділяють бульбарні, паралітичні (типу Ландрі), менінгоенцефалітіческой і мозжечкові форми хвороби.
Діагностика сказу:
аспознаваніе хвороби грунтується на епідеміологічних (укус або ослюнение шкіри, слизових оболонок хворого людини підозрілими на сказ тваринами) і клінічних даних (характерні ознаки початкового періоду,змінялися порушенням з такими симптомами як гідрофобія, аерофобія, слинотеча, марення і галюцинації). В загальному аналізі крові відзначається лімфоцитарний лейкоцитоз при анеозінофілія. Можливо виявлення антигену вірусу сказу у відбитках з поверхні роговоїоболонки ока. При загибелі хворих досліджують амонію ріг (гістологічно і імунофлюоресцентний методом), в якому можуть бути виявлені тільця Бабеша-Негрі.
Диференціювати необхідно від правця, енцефаліту, істероневроза, отруєння атропіном і стрихніном,нападів білої гарячки. Правець характеризується тетаніческіе судомами, тризмом, «сардонічною посмішкою», відсутністю порушень свідомості і нормальною психікою хворих.
При енцефалітах (летаргічному, поліомієліті та ін) до розвитку паралітичної фазивідсутня стадія збудження, що поєднується з гідрофобією, аерофобію і вираженої симпатикотонії.
Картина помилкового сказу при істероневрозе відрізняється плутаним анамнезом (часто укусів тварин здорові), великою кількістю суб’єктивних скарг, відсутністюоб’єктивних ознак (немає розладів дихання, тахікардії, розширення зіниць) і тривалим перебігом.
Отруєння препаратами виключають на підставі ретельно зібраного анамнезу і відсутності характерною циклічності хвороби. Напади білої гарячки несупроводжуються ні водобоязню, ні судомами.
Лікування сказу:
Невідкладна допомога
При появі ознак нездужання у людини, укушеного тваринам, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.
Ефективних методів лікування не існує. Проводиться симптоматична терапія для зменшення страждань хворого. Хворого поміщають в затемнену, ізольовану від шуму, теплу палату. Вводять у великих дозах морфін, пантопон, аміназин, димедрол, хлоралгідрат в клізмах.Введення курареподібних препаратів, переклад хворого на штучну вентиляцію легень можуть продовжити його життя. Застосування антирабічного імуноглобуліну при наявності клінічних симптомів хвороби неефективно.

Показання до вакцинації проти сказу
Загальну вторинну профілактику (вакцинопрофілактику) починають негайно при:
- Всіх укусах, подряпинах, ослинення шкірних покривіві слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами;
- При пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин;
- При укусах через одяг, якщо вонапошкоджена зубами;
- При укусах через тонку або в’язаний одяг;
- При укусах, ослинення і нанесенні подряпин здоровим в момент контакту твариною, якщо вона протягом 10-денного спостереження захворіло, загинуло або зникло;
- При укусах дикими гризунами;
- При явному ослинення або пошкодженні шкірних покривів хворим на сказ людиною.
Коли щеплення проти сказу робити не треба
Щеплення не проводять:
- При укусах через неушкоджену щільну або багатошаровий одяг;
- Припораненні не хижими птахами
- При укусах домашніми мишами або щурами в місцевостях, де сказ не реєструвалося останні 2 роки;
- При випадковому вживанні термічно обробленого м’яса і молока скажених тварин;
- Якщо протягом 10 днів післяукусу тварина залишилося здоровим.
- При укусі тваринам за 10 днів і більше до їх захворювання;
- При ослинення і укусах легкої та середньої тяжкості, нанесеними здоровими в момент укусу тваринами, при сприятливих даних (у даній місцевості не зустрічаєтьсясказ, ізольоване утримання тварини, укус спровокований самим постраждалим, собака вакцинована проти сказу). Проте, в цьому випадку за твариною встановлюють 10-денний ветеринарне спостереження з тим, щоб почати щеплення в разі прояву у ньогоознак сказу, а також загибелі або зникнення;
- При спровокованому ослинення непошкоджених шкірних покривів невідомим домашнім тваринам в благополучних щодо сказу областях;
- У випадках контакту з хворим на сказ людиною, якщо не булоявного ослинення слизових оболонок або пошкодження шкірних покривів.


22 січня-День Соборності (день Злуки)

22 січня-День Соборності (день Злуки)

День Злуки
Українська мрія — єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси. Так сталося і на початку 1918-го. У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР — Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.
Набираюча обертів машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишніх «консерваторів» поспішила зламати і ці сміливі починання вільного українського народу. Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину — поляки. А далі …
Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає. Надію, приміром, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли Великий і Могутній Радянський Союз — об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині на крові і безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.
22-е січня 1990-го року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.
21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву — «День Соборності та Свободи України».
Після подій 2013-го — 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня — у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки — День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.

Підтримаємо проекти на 2017 рік для освіти Дарницького району!

Відповідно до розпорядження КМДА від 15.09.2016 № 865 «Про затвердження Положення про громадський бюджет (бюджет участі) міста Києва на 2016 рік»  громадськістю Дарницького району були  запропоновані проекти, що будуть реалізовані у 2017 році.

Проекти до реалізації  визначаються за підсумками голосування.

Від Дарницького району по розділу «Освіта» представлені цікаві та актуальні проекти, що сприятимуть: зміцненню матеріально-технічної бази закладів освіти, розкриттю творчого потенціалу дітей, зняття фінансового навантаження батьків учнів та вихованців навчальних закладів, покрашенню іміджу нашого району.

Голосування за проекти триває по 29 січня 2017 року. Одна особа може проголосувати максимум за п’ять проектів.

Значимість голосування за проекти визначено запропонованим методом голосування.

Воно відбувається тільки за допомогою: електронного кабінету Картки Киянина; методу Privat BankID для власників електронного кабінету у системі банку ПриватБанк, ConcordBank, Банк Південний, А-Банк чи власників ЕЦП; BankID НБУ для власників електронного кабінету у системі банку Ощадбанку та UniCredit Bank.

Переконливо просимо розглянути можливість долучитися до голосування  та підтримати ініціативи, що мають відношення до навчальних закладів району: 

Алгоритм голосування:

Звернення_до_ЗНЗ_та_ПНЗ_району

До відома батьківської громади!

 До відома батьківської громади!

 Протягом серпня – січня 2016-2017 н.р. школа за бюджетні кошти отримала таке обладнання та товари:

№ з/п

Обладнання, товар

Кількість

На суму

1

Комплект комп’ютерної техніки для навчального процесу

1 комп.

108 486, 00 грн.

2

Навчальне обладнання для кабінету біології

1 комп.

204 090, 34 грн.

3

Обладнання для інтерактивного мультимедійного лазерного тиру

1 комп.

50 450, 00 грн.

4

Водонагрівач Ariston Pro Eco

2 шт.

9 116 грн.

5

Комплект гімнастичного обладнання

1 комп.

175 444, 62 грн.

6

Щит баскетбольний з кільцем, сіткою та металевою  формою

1 комп.

27 346, 00 грн.

7

Щит баскетбольний боковий з кільцем, сіткою та металевою формою

1 комп.

33 744, 90 грн.

8

Комплект волейбольний

1 комп.

7 447, 36 грн.

9

Столи для настільного тенісу

1 комп.

12 000, 00 грн.

10

Футбольні тренажери

1 комп.

10 120, 00 грн.

11

Крейда біла

100 шт. (64,8 кг.)

1 325,16 грн.

12

Засоби миючі,  для сантехніки, засоби миючі для скла, мило господарче, мило туалетне

256 шт.

1 365 грн.

13

Товари для спортзали: сітки, м’ячі, обручі, скакалки, палиці гімнастичні

201 шт.

24 931, 00 грн.

14

Виделки, ложки, шумовки

111 шт.

1 428, 24 грн.

15

Граблі, лопати, сапи, тканини для миття підлоги

265 грн.

8 399, 40 грн.

16

Господарський одяг: куртки зимові, костюми робочі, халати робочі

28 шт.

5 306, 70 грн.

17

Холодильник

1 шт.

5 887, 98 грн.

18

Моток оса

1 шт.

4 699, 00 грн.

19

Світильники, змішувачі

16 шт.

11 001, 48 грн.

20

Палатки, казани похідні

6 шт.

5 125, 68

21

Сіль технічна

160 кг.

456 грн.

22

Посуд: стакани, тарілки

120 шт.

1 673, 50 грн.

23

Тонометр

3 шт.

2 172, 00 грн.

24

Мітли, щітки

105 шт.

4 645, 80 грн.

25

Засоби миючі для посуду, мило, пральний порошок, засоби для чищення

710 шт.

6 594, 60 грн.

26

Господарчі товари: замки, відра, швабри, держаки, стартери, баласти, праска

435 грн.

14 355, 36 грн.

27

Лопати для снігу, лампи розжарювання

522 шт.

3 051, 00 грн.

28

Інструменти: шуруповерт, дриль ударний, перфоратор

3 шт.

5 546, 14 грн.

29

Інвентар для майстерні

(трудове навчання для хлопців)

111 шт.

10 815, 90 грн.

30

Посуд: кружки, тарілки

600 шт.

9 355, 20 грн.

31

Господарські товари: віники, фарба, підноси, замки, візок садовий, вогнегасники, прибори, світильники, тази, чоботи резинові, рукавички робочі

410 шт.

16 838, 60 грн.

32

Миючі засоби, дезінфікуючі засоби, лампи розжарювання, лампи люмінесцентні

168 грн.

2 568, 18 грн.

33

Посуд для їдальні: баки, чайник, відра, миски, котли, сковороди, друшляк

22 шт.

6 758, 10 грн.

34

Драбина, умивальники, сифони, п’єдестали, шланги, телефони, контейнери для сміття, комплект швейних машин, подовжувачі, папір

44 шт.

31 882, 21 грн.

35

Медикаменти

825 грн.

Всього:

791 906, 45 грн.

 

Проведені роботи за бюджетні кошти:

  1. Встановлений пандус
  2. Покриття підлоги на І, ІІ, ІІІ поверхах – 100  м.кв. на суму 139 579, 20 грн.
  3.  Встановлено відео спостереження.
  4. Завершується капітальний ремонт в спортивних залах.

IF79hBzhvRc rhis3UABdwU F1wzyYmlSMA Gko-Rk31LOI YZxHwSgDvdM ZONQeAeNF28 3XNSHzYdCRIЗдравствуйте, Вас беспокоит телекомпания Воля Кабель, мы хотим провести соц. опрос. Just kidding »</p

Вітаємо зі святами!

Вітання з Меланкою та Василем в нашій школі є традиційними. Учасники шкільного театру «Олімп» під керівництвом Коломицької Т. В. подарували і дітям, і вчителям, і всім працівникам школи справжнє костюмоване дійство. Це була унікальна можливість доторкнутися до витоків нашої культури. Діти допомогли дорослим поринути у світ дитинства та новорічної казки. Учительська, кабінети та коридори були засіяні зерном — символом добробуту, достатку та миру. У понеділок всі зернятка будуть зібрані та згодовані пташкам. Бажаємо всім гарних святкових вихідних!iiJvIGfL21g a0h6A0yzuXk IMG_8985  IMG_8999 IMG_9023 IMG_9024 IMG_9168

В ніч з 13 на 14 січня українці святкуватимуть незвичайне свято, яке виникло в результаті зміни літочислення — старий Новий рік.

Старий Новий рік. Ілюстрація: ЖЖ.

В ніч з 13 на 14 січня українці святкуватимуть незвичайне свято, яке виникло в результаті зміни літочислення — старий Новий рік.

Унікальне свято старий Новий рік є далеко не у всіх народів. Воно з’явилося в 1918 році, коли уряд СРСР прийняв рішення перейти на григоріанське літочислення. Так в наше життя увійшло поняття «старого» і «нового» стилю, а звичні свята зрушили в датах, що призвело до таких казусів, як старий Новий рік. Однак в Україні святкування в цей період мають більш глибоке коріння. Про народні традиції і звичаї в старий Новий рік, які в Україні зараз не просто відроджуються, а є в тренді, розповідають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

Як в Україні святкують старий Новий рік

Традиційно 13 січня в Україні з давніх-давен відзначали день Маланки, а 14 — святого Василя. Вони супроводжувалися веселими народними гуляннями з перевдяганнями хлопців в козу Маланку, ворожіннями молоді про своє майбутнє. Це все відбувалося в так званий Щедрий вечір (саме так називали наші предки це свято).

Він дуже схожий на Святвечір перед Різдвом: теж готується кутя і багатий стіл. Відмінність в тому, що стіл вже скоромний, тобто на ньому присутні м’ясні і жирні страви, кутю можна присмачувати салом або маслом. За вечерею повинна зібратися вся родина, для того, щоб попросити одне в одного пробачення, підвести підсумки минулого року і загадати плани на майбутній.

Традиції в старий Новий рік: щедрування з козою Маланкою

Після традиційної вечері молодь вирушала щедрувати — виконуючи обрядові пісні-щедрівки, бажали багатства, щастя, здоров’я всім сусідам, односельчанам. Незмінно щедрувальників супроводжувала коза Маланка, в яку найчастіше переодягалися хлопці. Увійшовши до будинку ряджений танцював, співав пісні, намагався «буцнути» господарів. Потім приходили «стрілки» і вбивали норовливу козу. Завданням присутніх було оживити Маланку піснями і жартами. Її також лікував «доктор» різними методами, в хід навіть йшли способи перевірити чи доїться коза. Після такого лікування, Маланка, звичайно ж, оживала.

Старий Новий рік: традиції сватання

Крім того, було ще одна справа, яку молоді хлопці намагалися вирішити ввечері 13 січня — сватання. Це був єдиний день у році, коли можна було повторити спробу і заслати сватів до тієї дівчини, від якої вже був отриманий «гарбуз», тобто відмова. Та й звичайні пари намагалися пройти перший етап узаконення стосунків саме в цей вечір — щоб життя було щедрим на приємні події.

 

 

Важливий обряд в старий Новий рік: засівання

На цьому традиції старого Нового року не закінчуються. У перший день нового року, тобто 14 січня, до сходу сонця прийнято було «засівати», тобто ходити до родичів, знайомих з зерном і, розсипаючи його по дому, бажати багатства, успіху, щастя. Виконувати цей обряд могли тільки чоловіки і хлопчики.

Пояснювалося це просто. Кожен господар уважно дивився, хто першим переступить поріг його будинку в році, що наступив: якщо хлопчик чи здоровий чоловік — на щастя, якщо жінка (дівчинка) або старий, каліка — до біди. Тому й намагалися до хрещених, батьків, близьких родичів відправити першого «посівальника» — хлопчика чи молодого хлопця, щоб напророкувати добра на весь майбутній рік.

 

 

У деяких регіонах у цей день рано вранці спалювали «дідухів» (заздалегідь заготовлені снопи пшениці) і стрибали через багаття, намагаючись очиститися від усього недоброго, набраного протягом минулого року. На Василя, та й напередодні, люди намагалися не давати нічого в борг, навіть сміття з хати не виносили, щоб не винести щастя. Незважаючи на той факт, що історія старого Нового року як свята налічує менше століття, воно прижилося на наших просторах і завдяки потужному народному корінню — Маланці, Василю, щедрувальникам — на гребені інтересу до своїх витоків стає все більш популярним.